Tracking image

Zbigniew „Gutek” Gutkowski

Zbigniew „Gutek” Gutkowski jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w oceanicznych regatach samotników dookoła ziemi.

Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5, 2010/11). Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, multihull Orma 60 i Vor-60, Imoca 60 oraz Eco 60.

W roku 2012 jako pierwszy Polak wystartował w najtrudniejszym okołoziemskim wyścigu żeglarskim – regatach Vendée Globe. Niestety musiał wycofać się z powodu kłopotów technicznych.

W lipcu 2013 wystartował z Nowego Jorku aby pobić należący do Brytyjczyka Alexa Thomsona rekord północnego Atlantyku (Ambrose Light – Lizard Point). Na trasie wyprzedził go Francuz, Marc Guillemot, stając się posiadaczem nowego, poprawionego rekordu. Gutkowski jest drugi na świecie w rywalizacji na tej prestiżowej trasie z czasem 8 dni 19 godzin 45 minut.

Start w prestiżowych regatach Transat Jacques Vabre 2013 jest kolejnym etapem w jego żeglarskiej karierze.

Zbigniew „Gutek” Gutkowski urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. W latach 1987-1995 był członkiem narodowej kadry olimpijskiej w klasie 470 i zajmował czołowe lokaty w regatach polskich i międzynarodowych. Żeglując następnie w klasie 49er zdobywał kolejne nagrody i wysokie pozycje w rankingach. W 2000r. Gutek rozpoczął swoją przygodę z żeglarstwem oceanicznym startując jako kapitan wachtowy na katamaranie Warta-Polpharma w regatach The Race, okołoziemskim wyścigu milenijnym wielokadłubowców. W 2005r. wziął udział w regatach Nokia Oops Cup jako skiper trimaranu Orma 60 Bonduelle. Próbował również pobić rekord opłynięcia świata bez zawijania do portu żaglowcem jednokadłubowym Volvo 60 BPH. Uszkodzenie jachtu zmusiło załogę do przerwania próby bicia rekordu w Cape Town po przepłynięciu 9500 Mm. W 2010/2011 roku jako pierwszy Polak w historii brał udział w etapowych okołoziemskich regatach samotników VELUX 5 Oceans. Velux 5 Oceans zakończył wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóm poważnym kontuzjom ukończył regaty na 2.pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa.

Za swoje osiągnięcia otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2011, Rejs Roku, Bursztynową Różę Wiatrów, Srebrny Sekstant. Dwukrotnie był nominowany do tytułu Gdańszczanina Roku.

Shuttersail.com - Robert Hajduk Sailing & SeaScape Photography
Zbigniew Gutkowski

Co słychać u „Gutka” ?

Social media

Nasze profile w internecie