Tracking image

Transat Jacques Vabre 2013

Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wieków Francję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na „szlak kawy”. W roku 2013 regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach: IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 mil morskich (Le Havre – Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzi dwudziestolecie istnienia.

Po raz pierwszy w historii tych regat na starcie będzie polska załoga pod polską banderą – Zbigniew Gutek Gutkowski i Maciej Świstak Marczewski na jachcie ENERGA.

 

ShutterSail.com - Robert Hajduk || Transat Jacques Vabre 2013 ||

Fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

 

Regaty rozpoczynają się w niedzielę, 3 listopada. Najpierw rozegrany zostanie prolog, wyścig przybrzeżny z metą w Etretat. Stamtąd 36 jachtów (10 klasy IMOCA i 26 Open 40) popłynie prosto do Brazylii. Wielokadłubowce klas Multi 50 i MOD 70 powrócą do portu w Hawrze – ich start zaplanowany jest na 5 i 8 listopada, jako że są to jednostki znacznie szybsze niż jednokadłubowe. Trasa jest jednakowa dla wszystkich i liczy ok. 5400 mil morskich.

Chociaż niezbyt długi (bywa nazywany sprintem) ten transatlantycki wyścig żeglarski nie jest wcale łatwy, a zmiany portów docelowych wymuszają opracowywanie nowych strategii trasy. Na starcie wciąż staje wiele załóg gotowych podjąć wyzwanie Atlantyku.

Najpierw zawodnicy muszą opuścić niegościnne wody kanału La Manche, potem przejść przez cieszącą się jeszcze gorszą sławą Zatokę Biskajską. Żaden z tych akwenów nie zachęca do żeglugi w listopadze. Następnie popłyną w stronę Wysp Kanaryjskich, a dalej do międzyzwrotnikowej strefy konwergencji, zwanej też równikowym pasem ciszy. Potem zmierzą się z wyżem Św. Heleny oraz zmiennością warunków na zatoce Rio de Janeiro oraz na finalnym odcinku do mety w Itajai. Pierwsze załogi są spodziewane na mecie około 19 listopada.

Meta regat wcześniej znajdowała się w Kolumbii (Cartagena), Brazylii (Salvador), Kostaryce (Puerto Limon). Obecny port docelowy, brazylijskie miasto Itajai znajduje się dość daleko na południu, co ze względu na skomplikowane warunki atmosferyczne sprawi, że na finalne rozstrzygnięcia będziemy czekać do samej linii mety. (Pogoda w tym rejonie wybrzeża Ameryki Południowej jest trudna do przewidzenia. Prognozy często się nie sprawdzają, a żeglarzy mogą zaskakiwać nieoczekiwane burze i silne szkwały.)

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z Hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z Hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

 

 

Wiadomości

Co nowego w świecie Gutka?

Social media

Nasze profile w internecie